Desatero řemesel

od roku 1992

O Desateru

  • Desatero řemesel

    je velké letní setkání povětšinou s tradičními řemesly. Kurzy probíhají každoročně v krkonošské vesničce Poniklá ve dvou červencových týdnech. Naši posluchači zde tráví týden tvůrčí práce pod vedením zkušených lektorů ze VSUŘ v Praze. Posluchači si mohou v týdenním kurzu zvolit buď jedno nebo dvě řemesla.
Kejnos - chalupa v Poniklé
Kejnos - chalupa v Poniklé
  • Přihlašování probíhá od 16. 3. do 15. 6. pomocí formuláře přístupného z této stránky.
  • Týden před spuštěním přihlášek je z této stránky přístupný podrobný program, kde je aktuální seznam jednotivých kurzů.  
  • Každý kurz se otevírá v případě, že se přihlásí minimálně 4 zájemci. Pokud se kurz nenaplní a musí být zrušen, přihlášeného kontaktujeme a snažíme se nabídnout jiné možnosti.
  • Kurzy jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé. Vše je na konzultaci s lektorem, který práci přizpůsobí úrovni posluchače.
  • Můžeme vystavi certifikát o absolvování kurzu, tento požadavek, prosím, napište do poznámky v přihlášce.
  • Desatero řemesel v Poniklé začíná v pondělí. Výuka je v tento den zahájena ve 14.00 a končí v 18.00
  • Od úterý do pátku probíhá výuka od 9.00 do 12.00 a od 14.00 do 18.00., v sobotu od 9.00 do 12.00
  • Kurz končí v sobotu ve 12.00
  • Kurzy jsou určeny pro posluchače straší 15 let. Mladší posluchači musí být v kurzu za doprovodu rodiče, v tomto případě nás kontaktujte.
  • Vybrat si lze buď jednu techniku na celý týden a nebo 2 techniky (každou na 3 dny)
  • Cena kurzovného na rok 2024 činí 4 750,- Kč. Jedná se celkově o 36 hodin výuky. Cena materiálu je zahrnuta v ceně kurzovného, není-li v programu u jednotlivých kurzů uvedeno jinak.
  • Informace pro platbu Vám zašleme po přihlášení.
  • Podrobné informace Vám zašleme ke konci června, po uzavření přihlašovacího systému.
  • Ubytování si můžete zajistit individuálně přímo v Poniklé, např. v penzionu Krakonošovo zátiší (www.krkonose-zatisi.cz, tel. 739 021 133), nebo u paní Patřínové, Poniklá 51 (tel. 739 612 520), nebo v okolních obcích (Jestřabí v Krkonoších, Vítkovice v Krkonoších, Vysoké nad Jizerou, Jablonec nad Jizerou ad.)
  • Ubytování vám také můžeme zajistit u soukromých ubytovatelů v pokojích obvykle se 3 - 4 lůžky se společnou kuchyňkou a příslušenstvím. Kapacity ubytování v Poniklé jsou ale velmi omezené. Nemůžeme zaručit, že vás ubytujeme u vámi vybraného ubytovatele, proto si vyhrazujeme právo změny (samozřejmě vás v tomto případě budeme kontaktovat). Cena ubytování je obvykle 300 - 450 Kč za noc + 17 Kč vzdušné za noc. Každý z ubytovatelů má své ubytovací a platební podmínky. Většinou se hradí ubytování přímo na místě ubytovateli. Pokud ubytovatel požaduje platbu předem, budete jím kontaktováni. Výběr ubytovatelů a podrobnější informace naleznete při přihlašování. 
  • Stravu neposkytujeme, nabízíme ale možnost objednat si obědy v místním hostinci na náměstí U Floriána. 
  • Večer nabízíme účastníkům dobrovolný kulturní program.
  • V obci je možno navštívit Muzeum krkonošských řemesel a výrobnu tradičních vánočních ozdob ze skla Rautis

Desatera 2025

Nechcete přijít o poslední novinky o Desateru? Staňte se naším přítelem na Facebooku

Desatero řemesel I.    

Termín od 7. 7. – 12. 7. 2025

spuštění přihlašovacího systému proběhne v BŘEZNU 2025, přesné datum bude upřesněno v lednu 2025

 

 

 

 

 

Desatero řemesel II.

Termín od 14. 7. – 19. 7. 2025

spuštění přihlašovacího systému proběhne v BŘEZNU 2025, přesné datum bude upřesněno v lednu 2025

 

 

Řemesla

přehled řemesel ve fotografiích

boro

Boro a Sashiko

Boro - japonská výšivka jednoduchého prošívání předním stehem.  Původně se využívala ke zpevnění a opravě opotřebovaných míst v oděvu. Malé kousky různě barevných látek se kladou přes sebe a sešívají barevnými bavlnkami. Můžete tak zašít různé díry, odřeniny či ze starého oděvu udělat nový.

Sashiko - je formou dekorativního japonského vyšívacího šití. Tradičně se používalo pro zpevnění opotřebovaných míst v oděvu. Dnes se technika používá pro krásné povrchové zdobení indigově modré látky, bílou nebo červenou bavlněnou nití.

 

 

barveni-prirodninami

Barvení přírodninami

Z květin, trav, kůry a dalších přírodnin se připraví lázeň pro obarvení textilií. Barvy jsou vždy tlumené.

batika

Batika

Je technika barvení nebo potiskování tkanin, při kterém se zakrývají určitá místa voskem nebo zavazují tak, aby zůstala neobarvená. Neobarvená místa vytvářejí po odstranění žádaný vzor.

bridlicove-sperky

Břidlicové šperky

Břidlice kterou lze vrtat, lámat, brousit, kombinovat s jinými materiály a vzniká originální šperk.

cinske-malovani

Čínské malování

Štětec, tuš a papír. Položení štětce, mírný tah a je zde krásná květina, tráva nebo bambus. Naučí se to každý během několika málo cvičení.

decoupage-ubrouskova-technika

Decoupage - ubrousková technika

Ubrousková technika známá též jako decoupage, je způsob dekorování nejrůznějších předmětů z papíru, dřeva, terakoty, kovu, porcelánu. Podstata této techniky spočívá v tom, že motivy se vystřihují z ubrousků a jimi se polepují nejrůznější předměty. V tomto kurzu se seznámíte i s patinováním a zestařovacími technikami.

dekorativni-papir

Dekorativní papír

Zdobení papíru knihařskými technikami s užitím mnoha variant.

dratovani

Drátování

Drát jemný a silný. Z jemného drátu vzniknou drobné šperky, silnější drát se vrací k tradicím odrátování mís, kameninových hrnců, ale nejen to, vznikají z něho i moderní dekorativní mísy, vázy atd.

drevene-lzice-pro-deti-od-10-let

Dřevěné lžíce pro děti od 10 let

Vyřezávání jednoduchých a praktických předmětů ze dřeva, např. dřevěného nože na máslo nebo obracečky na pánev. Závěrečnou prací bude lžička.

drevene-lzice--bretislav-jansa

Dřevěné lžíce pro dospělé

Výroba dřevěných lžic ze suchých větví, které si najdete v lese. Vznikají krásné lžíce viz v galerii na www.bretislavjansa.com

drevorezba

Dřevořezba

Ostrá dláta, řezbářský stolek a krásná dřeva. Dílo vzniká pomocí zářezů, hlazení bruskou a dokončování jemným dotekem nástrojů.

drhani

Drhání (macramé)

Pomocí uzlů a rukou vzniká transparentní krajková struktura nebo pevná kompaktní plocha, například kabelky, závěsy, náramky atd.

margaretina-krajka

Drhání a Margaretina krajka

Drhaná krajka z jemných i silnějších nití. Na rozdíl od drhání se při její tvorbě používá převážně rypsový uzel, tato technika je proto vhodná i pro ty, kteří drhat neumí. Během práce lze měnit směr vázání nití, přidávat či ubírat nitě a díky tomu vytvořit nejrůznější tvary a barevné kombinace. Vhodná především pro zhotovení oděvních aplikací a doplňků.

filcova-zipova-prace

Filcová zipová práce

Zip libovolné délky se vytvaruje dle návrhu, přišije se k jemné podložce a pomocí suchého plstění se vyplní rounem. Vznikají brože, šperky do vlasů, kabelky.

fimo

Fimo

Hmota, která po zpracování a vytvrzení vytváří komponenty pro další tvorbu. Například korálky se pak stávají součástí náhrdelníků, náušnic, náramků atd.

frivolitky

Frivolitky

Malý frivolitkový člunek nebo dva a jen na prstech vzniká krajka z kroužků, květinek a obloučků.

hackovani

Háčkování základní

Háček a bavlněná příze. Od řetízkového oka k výrobku. Uháčkujete si pouzdro nebo taštičku.

irska-hackovana-krajka--eva-vozkova

Irská háčkovaná krajka

Vznikla asi v polovině 19. století jako pokus o napodobení (šité) benátské krajky. Jedná se o háčkované asymetrické vzory, nejčastěji květiny a listy, vystupují nad povrch řídké půdice.

kaligrafie

Kaligrafie

Umění krasopsaní. Seznámíte se se základy ručně psaného písma. Jednotlivé znaky jsou proměnlivé a spontánní, obsahují jedinečnou improvizaci okamžiku psaní.

kamenosocharstvi

Kamenosochařství

Pískovec, to je nejvhodnější kámen k tvorbě soch a jiných skulptur. Zapotřebí je dláto a prostor na práci. Během 3 dnů vznikají vázy, abstraktní skulptury, ptačí napajedla atd.

kene--jitka-kytkova

Kene

Jedná se o techniku šité krajky bez podlože, pochází z Arménie. Dá se šít do kruhu - např. náušnice, nebo v řadě – např. lem šátku, šály nebo oděvu.

keramika

Keramika

Patří k nejstarším řemeslným dovednostem člověka od pravěku. Z keramickou hlínou se pracuje buď modelováním, točením a nebo litím do forem. Výrobek dále schne a následně se pálí. Po přežehnutí v keramické peci se na výrobky nanáší glazura a následně ostrým výpalem získá glazura sklovitý kompaktní vzhled. Podle povrchové úpravy se dělí na terakotu, kameninu, fajáns, porcelán a pórovinu.

koralkova-vysivka

Korálková výšivka

Technika našívání perliček a korálků na podkladový materiál. Tvoří se jí výrobky od náušnic, náhrdelníků, ozdobné kabelky, kapsičky i tašky. 

kovarina

Kovařina

Výheň, kovadlina, kladiva. To je práce pro silné muže, i když ženy se též zúčastňují.

kresba-a-malba

Kresba, malba a další techniky

Perspektiva, zvětšování, zmenšování, stínování, kompozice, barevnost a různé techniky kreslení. Následně malba krajiny a zátiší.

krosienkovani-(pleteni-na-ramu)

Krosienky (pletení na rámu, sprang)

Tkanina, pletenina i krajkovina, která vzniká na rámu křížením osnovních nití – bez vnášení útku. Neexistuje líc a rub, obě strany úpletu jsou stejné, takže výrobek je možné použít jako oboustranný. Práce roste proti sobě, jedna řada nahoře dá vzniknout i jedné řadě dole. Kabelky, vesty, šály, čepice, palečnice, tašky, stužky, náhrdelníky, vázanky.

krouzkovani

Kroužkování

Kroužkování je jedna z nejstarších technik výroby řetízkových šperků. Z kovových kroužků různých velikostí se vyrábí různým spojováním a proplétáním mnoho rozličných šperků a dekorativních a plastických vazeb.

kvetinove-vazby

Květinové vazby

Kreativní využití přírodních materiálů tj. dřeva, kůry, větví, listů, plodů, travin a lučních květin vznikají přírodní vazby do interiéru i exteriéru. Věnce, kytice, geometrické kompozice, vypichované mísy atd.

kyticky-ze-sklenenych-listku

Kytičky ze skleněných lístků

Nad sklářským kahanem se ze skla a drátku tvarují lístky rovné, ploché nebo zakroucené. Z nich pak vytváříme skleněné artefakty a šperky.

malba-jehlou

Malba jehlou

Základy vyšívání technikou krátkých a dlouhých stehů. Práce na obrázku je dílem autorky Marty Václavíkové.

malba-na-porcelan-nebo-keramiku

Malba na porcelán nebo keramiku

Namalujete si svůj vlastní talíř, hrnek, vázičku. Technika malování štětcem podle lidových motivů za použití barev na porcelán.

malba-zatisiplener

Malba zátiší/plenér

Skicování tužkou,uhlem nebo rudkou. Malování akrylovými barvami dle reálného modelu. V případě plenéru malování venku v přírodě.

malovany-textil-(tisk,-lept,-batika)

Malovaný textil (tisk a lept na látku)

Zdobením textilu za použití speciálních barev, tiskátek a šablon vznikají originální práce.

modrotisk

Modrotisk a tisk na textil

Modrotisk je negativní tisk spočívající ve vykrytí zvoleného vzoru rezervážní směsí, která zabrání proniknutí barvy k textilu. K obarvení indigem se používají lněná a bavlněná plátna. Od konce 18. století proniká modrotisk do lidových krojů.

origami

Origami

Japonské umění skládání rozličných motivů z papíru.

osatky

Ošatky ze slámy, slaměné dekorace

Ze slámy, lýka či loubku, tulejky a jehlice si spirálovou technikou vyrobíte tradičně tvarované kulaté nebo oválné ošatky.

palickovana-krajka---ivana-domajova

Paličkovaná krajka – Ivana Domanjová

Herdule, paličky a nitě. Začíná se základními vzorníky a po jejich zvládnutí může vzniknout malé dílo například náušnice, náhrdelníky nebo menší obrazové krajky do pasparty na zeď.

palickovana-krajka---ladislava-pokorna

Paličkovaná krajka – Ladislava Pokorná

Herdule, paličky a nitě. Téma letošního kurzu viz program.

palickovana-krajka-z-dratu-(andel)--jolana-davidovicova

Paličkování z drátů - malé motivky - Jolana Davidovičová

Herdule, paličky a drát. Téma kurzu viz v programu. 

papirova-kouzla

Papírová kouzla

Zdobení papíru knihařskými technikami (škrobový papír, monotypy, geli plate). Japonská vazba, cestovní deník, notýsek, pevná vazba. Přání, záložky, pohlednice, kalendář.

papirova-kouzla-ii

Papírová kouzla II

Razítka, šablony, slepotisk, koláže, složitější knižní vazby, tematické knihy

paspartovani

Paspartování

Paspartují se obrazy, kresby nebo fotografie do nízkých paspart. Kamínky a přírodniny do vysokých paspart.

patchwork-i-ten-strojovy

Patchwork ruční i ten strojový

Sešívání malých, různě barevných kousků látek tak, aby vytvářely geometrické vzory. Výsledný patchwork může být použit samostatně, ale častěji bývá spojen v tzv. "sendvič" (horní vrstvu tvoří patchwork, uprostřed bývá rouno a spodní vrstvu opět tvoří látka) a je ozdobně prošit drobnými stehy. Takto sešitý patchwork se nazýnvá quilt. Výsledkem jsou deky, přehozy, polštáře.

pletene-saly

Pletené šály

Naučíte se plést šály různých tvarů a obtížností s použitím technik brioche, double knitting atd. 

 

pleteni-kosu

Pletení košů

Splétáním pružného vrbového proutí, které je buď loupané nebo neloupané vznikají koše, mísy, tácy na stůl různých velikostí a tvarů.

pleteni-z-papirovych-rulicek

Pletení z papírových ruliček

Ruličky se tvoří namotáváním starých novin na drátek a technika pletení je stejná jako u výroby proutěných košíků. Koše, misky, tácy, květiny a ozdoby do vlasů jsou zejména dekorací do interiéru. Lze je i namořit barvou a přiblížit je tak barvě proutí. Výsledný výrobek je mnohem lehčí, než výrobek proutěný.

pleteni-z-papirovych-rulicek---naplocho

Pletení z papírových ruliček - naplocho

Ruličky se tvoří namotáváním starých novin na drátek a technika pletení je stejná jako u výroby proutěných košíků. Tvorbou naplocho za pomoci polystyrénové podložky mohou vzniknout kreativní díla jako například klobouky, vesty, opasky.

pleteni-z-papirovych-rulicek---nepravidelne-kose

Pletení z papírových ruliček – nepravidelné koše

Ruličky se tvoří namotáváním starých novin na drátek. Technika pletení je stejná jako u výroby proutěných košíků. Nepravidelností docílíme originálního díla a mořidly pestrobarevného koše a nádoby k všestrannému použití.

pleteni-z-pedigu

Pletení z pedigu

Splétání vnitřní části stonku ratanové liány, která se k nám dováží z jihovýchodní Asie. Přírodní pedig má velmi světlou barvu, lze ho i barvit barvami na dřevo nebo na textil a tak vznikají pestrobarevné koše, mísy, vázy, zvonky a dokonce i kolébky pro panenky.

plst

Plst

Práce s rounem z ovčí vlny. Vyčištěná a počesaná vlna slouží k předení, ale také k tvorbě plstí různých vzorů, ploch i trojrozměrných prací. Plstění probíhá za mokra tzv. valchováním, kdy potřebujeme horkou a studenou vodu, mýdlo a prsty pro hnětení.

plst-a-kuze

Plst a kůže

Plst a kůže propojením těchto dvou materiálů vznikne originální kabelka, batoh, pouzdro, spona, obuv, nádoba atd.

podmalba-na-skle

Podmalba na skle

Je technika malby na sklo za studena, zpravidla prováděná temperovými barvami. Jedná se o malířství „neprůsvitné“, prováděné na rubu skleněné tabulky. Při této technice je malba nanášena na „zadní stranu“ skla obrazu, je tedy nutné postupovat v opačném pořadí než při malbě na plátno (malíř podloží pod sklo předlohu, nejprve nakreslí kontury, detaily, které opticky vystupují do popředí malby a po zaschnutí pokračuje vybarvením plochy, úplně na závěr namaluje pozadí). Hotový obraz je chráněn sklem, na kterém je namalován.

 

porcelanovy-sperk2

Porcelánový šperk

Porcelán je keramická hmota, vzniká vypálením keramického těsta tvořeného směsí kaolínu, ostřiva a taviva. Brože, spony do vlasů, náhrdelníky a náušnice.

porcelanovy-sperk

Porcelánový šperk v kombinaci s plstí

Porcelán je keramická hmota, vzniká vypálením keramického těsta tvořeného směsí kaolínu, ostřiva a taviva. Kombinací porcelánu s textilními technikami jako je plst, paličkovaná a šitá krajka vznikají brože, spony do vlasů, náhrdelníky a náušnice.

prace-s-papirem---iris

Práce s papírem – Iris

Iris folding „clonové skládání - Jde o skládání papírových proužků podle předem daného schématu v předepsaném pořadí od okraje vystřihnutého (vyříznutého) motivu k jeho středu. Pracuje se po rubu. Schéma skládání, které je pro techniku nezbytné, vychází zpravidla z troj až šestiúhelníku. Touto technikou lze zdobit především přáníčka, ale lze také vytvořit obrázky, různé kompozice aj. jako bytový doplněk.

prace-s-papirem---pergamano

Práce s papírem – Pergamano

Zdobení pergamenového ´= pauzovacího papíru. Papír je nejen průsvitný, ale také zbělá, je-li s mírným tlakem třen speciálními kovovými nástroji. Dá se dobře perforovat-propichovat a prostřihovat. Někdy se také hovoří o papírové krajce. Touto technikou vznikají obálky, blahopřání, dárkové krabičky, vizitky, jmenovky aj.

predeni-na-kolovratu

Předení na kolovratu

Budete zpracovávat vlnu mykanou, česanou a možno vyzkoušet i vlnu surovou. Můžete si vlnu vyčesat do vlastních barevných kombinací na bubnové česačce. Vyzkoušíte si různé typy historických kolovratů, stejně jako kolovraty nové i nakouknout k ovcím. S sebou starší oblečení. Základní materiál a brožura v ceně. V případě větší spotřeby lze materiál dokoupit na místě: rouno natural za 110 Kč/100g, rouno barvené za 120 Kč/100g. Není vhodné pro osoby alergické na lanolin.

predtkalcovske-techniky

Předtkalcovské techniky

karetky, zapjastky, cikánské tkanice a peruánské tkaní.
Jsou to jednoduché, ale i velice složité techniky, tvořené křížením a kroucením nití pomocí prstů nebo jednoduchých pomůcek jako jsou, hřebenový stávek, karetky, špulky a formy atd. Vznikají tkanice, šňůry a výrobky určité délky.

rucni-tkani

Ruční tkaní na stavech

Tkaní na ručních stavech různých velikostí a typů. Osnova je připravena, materiál také. Utkat si lze prostírky, polštáře, kabelky, koberce i látku na šaty.

sashiko

Sashiko

Sashiko je formou dekorativního japonského vyšívacího šití. Tradičně se používalo pro zpevnění opotřebovaných míst v oděvu. Dnes se technika používá pro krásné povrchové zdobení indigově modré látky, bílou nebo červenou bavlněnou nití.

sikme-tkani

Šikmé tkaní

Tkaní na speciálním rámečku. Vytváření jednotlivých tkaných dílů a jejich spojování.

sita-krajka-abstraktni

Šitá krajka - Vilma Nasková

Šitá krajka je nejstarším typem krajky a její vznik se datuje do období antiky. Lze jí pojmout jak v klasickém provedení, tak i abstraktním. Na ohebné podložce se jehlou a nití šijí krásná krajková díla. Vzor (výtvarný návrh) se přiloží na lesklé plátno (voskované, knihařské apod.) a vzor se vypíchá do voskovaného plátna jehličkou. Poté se voskové plátno sestehuje s dvojitým plátnem (kaliko) a začnou se zhotovovat kontury vzoru. 

sita-krajka

Šitá krajka - Zdena Kindlová

Šitá krajka je nejstarším typem krajky a její vznik se datuje do období antiky. Lze jí pojmout jak v klasickém provedení, tak i abstraktním. Na ohebné podložce se jehlou a nití šijí krásná krajková díla. Vzor (výtvarný návrh) se přiloží na lesklé plátno (voskované, knihařské apod.) a vzor se vypíchá do voskovaného plátna jehličkou. Poté se voskové plátno sestehuje s dvojitým plátnem (kaliko) a začnou se zhotovovat kontury vzoru. 

siti-bot1

Šití bot

Vytvoříte si střih a ušijete si kožené baleríny nebo nazouváky.

siti-kabelek-z-kůze

Šití kabelek z kůže

Ušijete si kabelku z hovězí kůže bez šicího stroje.

siti-latkovych-tasek

Šití látkových tašek

Šití látkových kabelek, nákupních tašek, batohů, kosmetických taštiček, peněženek.

siti-na-stroji-pro-zacatecniky

Šití na stroji

Zakládání, lemování, entlování, prošívání, zapošívání, šití oblouků, knoflíkových direk.  Ušijete si sáček, prostírání, chňapky, polštář, tašku.

 

siti-obleceni-z-upletů

Šití oblečení z úpletů

Z úpletových materiálu si ušijete legíny, tričko/šaty, tepláky nebo mikinu. 

zaklady-siti--petra-hlavackova

Šití taštiček, kapsářů, obalů, polštářků

sitovani

Síťování

Pomocí síťovací jehly a dřívka velikosti ok vzniká řídká síť. Výsledkem jsou tašky, vestičky, šálky, záclony atd.

slama

Sláma

Vymlácené a vyschlé stonky z obilovin. Sláma byla v lidové tvorbě určena pro výrobu ošatek a dále pak dožínkových a vánočních ozdob.

smalt

Smalt

Základem je z měděného plechu vyřezaná forma dle požadované velikosti a tvaru a smaltovací prášek různých barev. Prášek se nanáší na povrch plechové formy. Hotové dílo se dá zapéct do smaltovací pece.

susti

Šustí

Šustí, to jsou obaly, které obklopují kukuřičný klas. Usušené a opět navlhčené obaly jsou tvárné a vhodné pro zpracování do užitkových výrobků jako jsou prostírky, podložky, rohožky, figurky a hračky pro děti v lidovém prostředí.

tavene-sklo

Tavené sklo

Práce nad sklářským kahanem. Výroba vinutých perlí, korálků a dalších komponentů pro tvorbu bižuterie.

tenerifa

Tenerifa

Jehlou s tupým hrotem a nití provlékáme na tvrdém papírovém podkladě napnutou hvězdicovitou osnovu. Výsledkem jsou hezké závěsy, aplikace na oděv, šperky. Technice se též říká sluníčková.

tiffany-1-pro-zacatecniky

Tiffany - Alena Marcelová, Roman Holub

Výtvarně pojednaná skleněná mozaiková výplň, vzniká olepováním kousků plochého skla, kamínků, skleněných nuget atd. měděnou samolepící páskou a následně se pak jednotlivá sklíčka za pomoci cínu spojí v jeden celek. Vznikají drobné šperky, závěsy do oken.

tkani-malych-gobelinů-na-ramu--radka-vojtechova

Tkaní na rámu - kelim nebo gobelín

Dílo tkané na rámu. Osnova je pevná a po dokončení není vidět, protože útkové nitě vytvoří na jejím základě překrásný obraz. Jen se provlékají, protkávají, kříží a kombinují. Krásná barevnost je základem.

tkani-do-tvaru---gobelin,-kelim

Tkaní do tvarů – gobelín, kelim

Dle zvoleného návrhu (vsadka do oděvu, baret, netradiční prostírka aj.) se tká dílo, které lze vsadit do látky.

tkani-gobelinu

Tkaní gobelínů

Dílo tkané na rámu. Osnova je pevná a po dokončení není vidět, protože útkové nitě vytvoří na jejím základě překrásný obraz. Jen se provlékají, protkávají, kříží a kombinují. Krásná barevnost je základem.

voskova-batika

Vosková batika

Na tkaninu nanášíme podle určitého motivu horký tekutý vosk, který místa, jež mají zůstat v původním odstínu chrání před proniknutím barvy. Látku pak za studena obarvíme a nakonec voskovou vrstvu odstraníme v horké lázni. Výsledek bývá nádherný a každý kus je originál.

vyroba-loutek

Výroba loutek

Výroba látkových loutek s kovovou kostrou. Loutky jsou vyráběny z přírodních materiálů, plněny ovčí vlnou a namalovány nesmyvatelnými barvami. Velikost loutky je cca 40 cm.

vyroba-rucniho-papiru

Výroba ručního papíru

Recyklací a rozpouštěním starého papíru a jeho nabíráním na síto, lisováním a vysoušením vzniká papír, který lze kombinovat s krajkou, textilií a s přírodninami.

vyroba-svicek

Výroba svíček

Zpracování použitého vosku a parafínu. Odlévání do silikonových forem, výroba máčením.Použijí barev i vůní. 

vyrobky-z-kosti

Výrobky z kostí

Z vyvařených bílých hovězích kostí vznikají řezáním, vrtáním a broušením náhrdelníky, náušnice, brože a spony do vlasů.

vyrobky-z-kuze

Výrobky z kůže

Zbytky kůží umně pospojované šitím. Vznikají užitková díla, jako jsou kabelky, pásky, pouzdra, vesty atd.

zapjastky

Zapjastky

Stará tradiční technika tvorby návleků na zápěstí nebo teplých rukavic na formě k tomu určené.

zuberska-vysivka

Zuberská výšivka

Jemná a velmi pracná výšivka na batistových kapesníčcích.